biuro@pgoze.pl

Wybór paneli

Panele solarne – jakie wybrać?

Panele solarne to główny element instalacji fotowoltaicznej dla domu lub firmy. Panele solarne dzielimy na panele polikrystaliczne oraz panele monokrystaliczne. Zanim jednak przejdziemy do tego, czym różnią się te dwa typy paneli solarnych zacznijmy od tego w jaki sposób panele solarne wytwarzają energię elektryczną. Panele posiadają w sobie ogniwa, które przełożone są krzemem. Fotony docierające za pomocą energii słonecznej do panelu generują ruch elektronów. Opisując to w sposób bardzo prosty, dzięki temu w panelu wytwarzane jest pole elektryczne. Wytworzone w ten sposób napięcie jest „zbierane”, a następnie za sprawą przewodów energia ta jest przesyłana do falownika. Dalej trafia do sieci energetycznej i jest „spożytkowana” przez odbiorniki, które działają w naszym i w firmie.

Panele solarne, czy to panele polikrystaliczne czy panele monokrystaliczne, wytwarzają energię w taki sam sposób, ale mają inny sposób budowy swoich modułów krzemowych. Czym się różnią panele solarne? Panele polikrystaliczne są tańsze w produkcji niż ich konkurent. Mają nieregularne powierzchnię, często w formie kwadratu lub prostokąta, a w procesie ich produkcji stosuje się chłodzenie kadzi z płynnym krzemem. Z kolei panele monokrystaliczne, jak sama nazwa wskazuje są pojedynczym elementem dużego bloku krzemu. Najczęściej mają zaokrąglone, a nie ostre boki. Są ciemniejsze niż polikrystaliczne.

Panele polikrystaliczne – tańsze, ale czy gorsze?

Panele polikrystaliczne są dużo tańsze w procesie produkcji, na etapie ich wytwarzania występuje także dużo mniej tzw. odpadu. Tańsza produkcja paneli polikrystalicznych przekłada się na tańszy produkt i koszt montażu instalacji fotowoltaicznych w których występują panele polikrystaliczne. Cena ma wpływ także na jakość produktu. Panele polikrystaliczne mają niższą wydajność niż panele monokrystaliczne. Utarło się, że ich sprawność wynosi ok. 15 proc., ale dzięki zastosowaniu coraz bardziej zaawansowanych technologii w procesie ich produkcji obecnie te wartości mogą być o nawet 2-3 pp. wyższe.

Panele polikrystaliczne – ze względu na niższą sprawność- będą musiały zająć większą powierzchnię dachu, by wytworzyć zakładają energię elektryczną niż ich konkurencyjny panel monokrystaliczny (to nie problem jeśli mamy powierzchnię). Panele polikrystaliczne uchodzą również za gorsze ze względu na ich estetykę, ale to kwestia gustu inwestora. Ich największą korzyścią jest jednak cena. Panele polikrystaliczne kosztują mniej w przeliczeniu za wytworzoną energię. To oznacza, że każdy Wat mocy wytworzony przez panele słoneczne w postaci polikrystalicznym kosztuje nas trochę mniej niż przy panelu monokrystalicznym.

Panele monokrystaliczne – droższe i trwalsze

Panele monokrystaliczne uchodzą za dużo bardziej wydajne. To kluczowy element dla inwestora jeśli jego dach pokryty jest oknami dachowymi, lukarnami czy popularnymi jaskółkami. Dodatkowo panele monokrystaliczne lepiej prezentują się na dachu budynku. Ich ciemniejszy kolor niż paneli polikrystalicznych ładniej komponuje się z dachem, które bardzo często projektowane są w kolorze czarnym lub tak popularnym antracytowym. O ile bardziej wydajne są panele monokrystaliczne niż panele polikrystaliczne? Różnica wynosi nawet 5-7 pp. To nie tak mało, jeśli inwestor posiada mało miejsca na montaż paneli słonecznych.

Panele monokrystaliczne przedstawiane są przez producentów jako panele słoneczne bardziej wytrzymałem od paneli krystalicznych. Producenci gwarantują ich odpowiednią wydajność przez okres nawet 25 lat. Słabszą stroną paneli monokrystalicznych jest z pewnością ich cena. Są one droższe od paneli polikrystalicznych ze względu na bardziej zaawansowaną technologię ich produkcji. Wyższa cena w przeliczaniu za każdy Wat uzyskanej mocy oznacza późniejszy zwrot zainwestowanych środków finansowych w zbudowanie domowej elektrowni. Wbrew pozorom nie oznacza to, że panele monokrystaliczne są nieopłacalne.

Audyt fotowoltaiczny pomoże dobrać panele solarne

Jakie panele solarne zastosować w naszej domowej czy firmowej instalacji fotowoltaicznej? Najlepiej będzie wykonać do tego celu audyt energetyczny. Analiza zapotrzebowania energetycznegoozwoli na odpowiedni dobór systemu fotowoltaiki w oparciu o panele polikrystaliczne lub monokrystaliczne. PGZ OZE, jako firma fotowoltaiczna z odpowiednim doświadczeniem, odpowie na każde nurtujące nas pytanie, a jej doświadczenie pozwoli dobrać najlepszy produkt, który najlepiej sprawdzi się w naszych warunkach, ale również spełni oczekiwania i możliwości inwestora.